Snabbaste man och snabbaste kvinna de sista 175 meterna av loppen vann en specialgraverad iPad från Sigma.SIGMA-logo_rgb

Män

Plac Namn Klubb Sekunder
1 Fredrik Brorsson Stigmännen Karlshamns OK 22,3
2 Erik Vinblad Karlskrona SOK 22,7
3 Petter Etzen CIHC 25,0
4 Andreas Hallengren NKT 25,7
5 Rikard Fransson Nybro SKI 27,5
6 Olle Meijer Malmö AI 28,5
7 Emil Persson Ka2 IF 28,8
8 Martin Lagnerö 31,3
9 Johnny Olsson Friskis 31,5
10 David Brodin Sillhövda AIK 31,6
11 Björn Östenson Ryssbergets IK 31,9
12 Andreas Åkesson Örgryte IS Friidrott 32,4
13 Jimmy Algerstedt THT 32,5
14 Christian Thernström Asarum 32,6
15 Tony Petersson Kockums IF 32,7
16 Daniel Berggren Strömstad Löparklubb 33,0
16 Oscar Johansson Karlskrona SOK 33,0
18 Mikael Hansson 34,1
19 Joakim Malm 34,3
19 Arvid Landgren 34,3
19 Rikard Svensson OK Orion 34,3
19 Kristoffer Malmörn Team Blekinge 34,3
23 Fredrik Åkerlund Kss 34,8
24 Isac Svensson Ingen 34,9
25 Jonas Engdahl 1979 35,2
26 Nicholas Odehammar KA2IF 36,0
27 Michael Berlin SEB 36,1
28 Eskil Mattsson Lerum Friidrott 36,3
29 Ruediger Schmidt No Club 36,5
30 Fredrik Gedda Spring för livet! 36,6
31 Erik Karlsson 37,0
32 Alexander Golstrand Lonesome Runners 37,3
33 Simon Weidenberg Listerby IK 37,7
34 Mathias Johansson Oxbergs if 37,9
35 Vilhelm Rydén Kockums IF 38,1
36 Tom Olausson OK Orion 38,6
37 Niklas Sisins Kockums IF 38,8
38 Tobias Fabbeke IF Trion 39,0
39 Mikael Näslund Häggenäs krocketklubb 39,5
39 Mikael Pihl Ok Pan Kristianstad 39,5
41 Mats Nilsson Karlskrona 40,0
42 Tobias Olausson Bajenfans 40,1
43 Jonatan Andersson Team Blekinge 40,3
44 Alexander Kjellsson Team Sweco 40,5
45 Carl-Johan Thunfeldt CWC Lyckeby 40,6
45 Fredrik Augustsson Karlskrona simsällskap 40,6
47 Henrik Brandt Ingen 40,7
48 Johan Andersson 40,8
49 Eric Zetterfalk Ingen klubb 40,9
50 Paulo Lewenhagen . 41,1
50 Simon Wedeborg Klubblös 41,1
52 Jakob Werner Karlskrona simsällskap 41,2
52 Richard Krantz . 41,2
54 Kristoffer Piekarek 41,3
55 Michael Ringborn Ingen 41,4
55 Jakob Johansson Lyckeby 41,4
57 Martin Harisson Hasslö Boulesällskap 41,7
57 Chris Nyroos Karlskrona Handboll 41,7
57 Markus Rasmussen GMSMT 41,7
60 Mikael Borefur NKT 41,8
61 Calle Bohman Hellas Orientering 41,9
62 Johan Svensson 42,5
62 Jens Justad 42,5
64 Leo Hagberg Lammhultcyklisterna 42,9
65 Jammy Stridsjö klubblös 43,1
65 Lars Jönsson Ryssbergets IK 43,1
67 Michael Petersson Hasslö fyran 43,2
68 Ruben Karlsson Friskis & Svettis Karlskrona 43,3
69 Morgan Burfelt NKT 43,4
70 Anders Pernqvist Pix Art Asia 43,6
70 Jonathan Borg Just a skaterdude 43,6
70 John Häggström Roslagen 43,6
70 Erik Nilsson Fjelie 43,6
70 Alexander Persson Club Persson 43,6
75 Majed Sanna 44,1
76 Anders Rogvall Norrkåsa if 44,2
77 Mikael Olsson 44,3
78 kim JONSSON Dreamteam 44,4
79 Peter Östlund NKT 44,5
80 Niclas Melin Team Ekholmen 44,7
81 Markus Samuelsson Karlskrona kettlebell 44,9
82 Göran Blomberg Ok Orion 45,0
82 Henrik Svilling Karlskrona SOK 45,0
84 Jonas Larsson Broaryds swingers 45,1
84 Per Gunnarsson Björklinge SOK 45,1
86 Lucas Eriksson Lok o Motion 45,2
87 Mikael Hellgren Skogspojkarnas OK 45,4
88 Tobias Ånestrand FKK P06svart 46,0
88 Olof Karlsson 46,0
90 Fredrik Mårtensson Team Firebikers 46,1
91 Andreas Ringström Kockums IF 46,3
91 Fredrik Bodesund NKT 46,3
93 Anders Loell Jämjö 46,4
93 Mikael Harmander Salleke Skogsby United 46,4
95 Thomas Karlsson Ingen klubb 46,6
96 Johan Christoffersson Karlskrona CK 46,9
97 Björn Eliasson Karlskrona SOK 47,1
97 Erik Alqvist 47,1
99 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 47,2
100 John Karlsson NKT 47,4
100 Magnus Gustavsson Torsås 47,4
102 Anton Aronzon Anton 47,8
103 Gustav Olsson Saltö 48,0
103 Mikael Manneklint Senoren 48,0
105 Stefan Olofsson Olofström 48,3
106 Christer Hagberg Växjö LK 48,4
107 Lars Arell 48,5
108 Thomas Sommer none 48,6
109 Kristian Pilborg 48,7
109 Pär Welander Klubblös 48,7
111 Richard Bauer Marinmuseum 48,9
112 Tommy Nilsson 49,0
113 Mikael Åström Torsby Löparklubb 49,1
114 Magnus Petersson Björkenäs if 49,2
115 Mårten Holmberg Längtar till november 49,4
116 Stefan Caleklint Karlskrona SOK 49,5
117 Mattias Hansson 49,6
117 Anders Sandberg Höörs IS 49,6
119 Tommy Nielsen Ingen 49,7
120 Marcus Linder 49,8
121 Jens Hjortevik Nej 50,5
122 Andreas Krantz 50,7
123 Tobias Nilsson Lonesome Runners 51,2
124 Albert Salling .. 51,3
125 Johan Lubell 51,4
126 MATS THÖRN Team Thörn 51,7
127 Fredrik Bjarkå Lyckå FF 51,8
127 Marcus Karlsson Ingen 51,8
129 Joel Sundholm Ingen klubb 52,0
129 Eddy Hultgren Team Blekinge 52,0
129 Herman Axelsson Protoma 52,0
132 Per Rastin 52,1
132 Henrik Persson Careco Sport Club 52,1
134 Peter Ingvarsson NKT 52,2
134 Henrik Swahn Ingen 52,2
136 Oscar Anderberg 52,3
136 Henrik Borglin Mighty daffodils 52,3
138 Erik Mårtensson SK Hajen 52,4
139 Staffan Sandberg NKT 52,6
140 Anton Håkansson FKK 52,7
141 Johan Ekman Sjövingehov 52,8
142 Patrik Flyden Axa Sportklubb 52,9
143 hamid siraj ingen 53,4
144 Mathias Manneklint NKT 54,0
145 Robert Brodin Flygt IF 54,1
146 Peter Larsson Saab Kockums IF 54,8
147 Lennart Zetterfalk Aspö tennisklubb 55,0
148 Martin Lilja Ingen 55,2
148 Andreas Skarsäter Florhult RC 55,2
150 Gunnar Persson 55,3
151 Christoffer Säldegård Ka2 55,8
152 Filip Dahlstedt IF trion 56,4
153 Karl-Erik Olsson Salsjögänget 56,5
154 Jani Toivanen Sölvesborg 56,9
155 Stefan Svensson Ingen 57,7
156 Niklas Jyllhed 57,9
157 Jens Salleke Lyckå ff 58,8
158 Jarek Jurdzinski 58,9
159 Fredrik Andersson 59,0
160 Viktor Albrecht Mighty daffodils 59,2
161 Sebastian Lindqvist 59,8
162 thomas bjuringer emmaboda 61,4
163 Bo Svilling Karlskrona SOK 61,5
164 Lars Andersson IK Akele 64,7
165 Alf Friden FM 65,1
166 Claes Skoglund Aspö 67,1
167 Tanumay Karmokar NKT 67,2
168 Bosse Ekström Team Blekinge 67,5
169 Jan-Evert Manneklint Senoren 68,6
170 Adam Jonsson Wellness Studio K-na 70,4
171 Ahmed Majeed M 71,3
172 Jimmy Poulsen Ärkilsmåla 75,4
173 Rikard Johnsson Runacadamy 110,3

Kvinnor

Plac Namn Klubb Sekunder
1 Madelene Baard Team Obstacle Training 29,2
2 Louise Lundgren Växjö OK 35,1
3 Maria Maripun Trångvikens IF 38,2
4 Emma Ahlstrand IFK Växjö 38,3
5 Sandra Södergren Fif Gnistan 39,0
6 Cornelia Hultkrantz Team Blekinge 39,2
7 Linnéa Skoogh Björnstorps if 39,5
8 Pauline Jeppsson Team Blekinge 40,0
9 Jannike Åkesson Team Blekinge 40,3
10 Sofie Löfdahl 40,6
11 Kolan Nordbeck Axa sportsclub 40,8
12 Anna Persson Team Blekinge 41,3
13 Malin Olsson Saltö 41,4
14 Martina Karlsson OK Vilse -87 43,4
15 Mikaela Kroon 44,2
16 Linda Algerstedt 44,3
17 Marina Eriksson FBC Karlskrona 44,7
18 Maria Andersson Anna 44,9
18 Karoline Skårstedt Runacademy 44,9
20 Rebecca Thörnberg Runacademy 45,1
21 Janette Johansson THORAX Operation 45,5
22 Åsa Thernström Asarum 45,8
23 Karolina Jonasson Runacademy IF 46,2
24 Emelia Olausson OK Orion 46,3
24 Michaela Ljungdahl Anna&Michaela 46,3
24 Andrea Kronte 46,3
27 Karina Antin Club Persson 46,8
28 Klara Andersson OK Orion 47,5
29 Emelie Järlid NKT 47,6
29 Annika Antonsson Runacademy IF 47,6
31 Anna Salleke Lyckå ff 47,9
32 Malin Hildingsson 48,7
33 Hanna Olsson Runacademy IF 49,2
34 Micaela Persson 49,3
34 Jenny Thorup 49,3
34 Helena Ringborn Ingen 49,3
37 Isabelle Andersson 49,9
38 Ida Bellander Maurins Byggnadsvaror 50,2
39 Maria Toverland Runacademy IF 50,3
40 Isa Mattisson Sjövingehov 50,6
40 Sophia Johansson Team Blekinge 50,6
42 Jessica Holmberg Jämjö 51,4
43 Nina Olsson pappa sven Barcelona 51,7
43 Sarah Magnusson C4-Gymnasterna 51,7
45 Madeléne Lilja Atlas 52,2
46 Tilda Johansson Karlskrona FF 52,3
47 Emma Andersson Runacademy 52,4
47 Jessica Håkansson FKK 52,4
49 Eva Eliasson 52,6
50 Emelie Skagerman Team Prosecco 52,7
51 Matilda Fridolfsson Team Prosecco 53,1
52 Anneli Svensson Team Blekinge Löparförening 53,2
53 Anna Ohlson Anna&Michaela 53,3
54 Jenny Dohlin Team Anna 53,4
55 Emma Harboe 9110101228 53,8
55 Kristina Magnusson Team Blekinge 53,8
57 Mia Müller Friskis 53,9
58 Jeanette Holmgren Nättraby 54,0
59 Lina Tengvar Runacademy 54,6
59 Sara Tillberg Emmabods 54,6
61 Anna Viktorsson 54,7
61 Emma Petersson Ok Orion 54,7
63 Annika Mårtensson SK Hajen 54,8
64 Sofie Månsson N/A 55,0
65 Louise Pihl PAN Kristrianstad 56,1
66 Janna Nilsson Run academy 56,5
67 Thina Andersson Ingen 56,8
68 Karin Petersson Hasslö fyran 57,0
69 Lovisa Olsson Friskis 57,3
70 Sanna Dahlström Morsorna 57,7
71 Lovisa Pärmelöv CWC Lyckeby 58,7
72 My Binnquist Morsorna 58,8
73 Emma Ungerbäck Ingen 60,1
74 Silke Spårman Meyer Salsjögänget 60,2
74 Marie Hummer Ekerö 60,2
76 Nicole Henriksdotter Careco Sport Club 60,4
77 Mariana Andersson Ingen 60,6
78 Helena Johansson NKT 61,4
79 Tina Christensen Ärkilsmåla 61,7
80 Ida Pettersson Ingen 62,1
81 Alexandra Friberg Lennerhov Team thorax 62,2
82 Linda Åkesson Verkö Runnerclub 62,3
83 Josefine Nilsson Team thorax 63,1
84 Emma Andersson Ingen 63,2
85 Carina Petersson Min egen 63,8
86 Marika Jörgensen NKT 64,0
87 Elisabet Melin Team Ekholmen 64,2
88 Jessica Lundgren Ingen 65,6
89 Maria Blad 65,8
90 Hanna Persson Torkö Helath Trail 66,0
91 Eva Nordin Runacademy IF 66,8
92 Elen Söderberg Mighty daffodils 66,9
93 Yvonne Svilling Karlskrona SOK 67,6
94 Agnieszka W Olofsson ingen klubb 67,7
95 Janice Nilsson 1970 68,2
95 Louise Ravn Hvidovre Alletik og Motion 68,2
97 Rebecca Hasselberg Privat 68,9
98 Susanne Sundqvist 69,1
99 Kathan Tabea 69,2
100 Oranatt Pernqvist Pix Art Asia 69,9
101 Hanna Toll Ingen 70,8
102 Ida Fransson Morsorna 72,2
103 Yandra Tamara Balladares Vera Jag har inte en klubb 72,3
104 regina magnusson Kalmar 72,7
105 Gunilla Knutsmark B 76,5