Ateas lagutmaning 2016

Är ni tre som vill delta i Karlskrona Stadslopp som ett lag? Vill du samtidigt vara med och bidra till den lokala barn- och ungdomsidrotten? Vill du som grädde på moset ha chans att vinna lunch på någon av stans restauranger till er alla tre? Då finns det möjlighet att anmäla sig till Ateas lagutmaning:

ATEAS LAGUTMANING:atea_color_no_bkg_rgb_400px

Ni anmäler er i lag om 3
– De 15 första lagen anmäler sig till reducerad avgift
– Alla i laget springer eller promenerar 5 km
– Laget kan bestå av både herrar och damer
– Delta gärna i något som symboliserar ert lag (arbetskläder, matchställ, utklädnad etc)
– Vi lottar även ut paket á 3 luncher/middagar som sponsras av lokala restauranger
– Utmana gärna andra som du vill se i Karlskrona Stadslopp, och tagga gärna era förberedelser med #ateaslagutmaning

I samband med lagutmaningen lägger Atea en grundplåt på 5000 kronor till att starta upp en Fritidsbank i Karlskrona. En Fritidsbank är som ett bibliotek fast med sport- och fritidsprylar. Här kan man låna utrustning för en aktiv fritid, som t ex skridskor, innebandyklubbor, kompasser och mycket mer. Alla kan låna och allt är gratis. 100 kronor av varje lagstartavgift kommer att gå till Fritidsbanken.

Häng med i Ateas lagutmaning och bidra till bättre förutsättningar för att fler barn och ungdomar ska kunna prova på olika idrotter!

Ni som deltar i Ateas lagutmaning har chans att vinna lagpriser:

 

DSCN2357

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: